بارگذاری...

اُساج

شرکت افق سبز عصر جدید (اٌساج) در سال ۱۳۹۷ در راستای رفع نیاز مبرم شرکت ها ، سازمان ها و ادارات در غرب کشور به تولید محتوای تبلیغاتی با کیفیت ، تاسیس شد و در حال حاضر دارای ۱۷ نیروی متخصص می باشد.

آدرس:کرمانشاه - سه راه 22 بهمن - برج آنیتا - طبقه دوم - واحد 7 م
تلفن:08338105016

انتخاب سردبیر

مهم ترین گام برای شروع یک کسب و کار

سلام. این روزها صحبت درباره ی کسب و کار زیاد است. ۷ گام موقیت. ۱۲ عامل شروع قوی، ایده های ناب سرمایه گذاری! خب خیلی از این مطالب واقعا مفید هستند و باید مو به مو اجرا شوند. اما در گوشه و کنار همه ی مقاله ها، اصلی ترین پیش شرط برای شروع یک کسب و کار گم شده است. برای بررسی این موضوع همراه اُساج باشید.

پیشگفتار

به نظر شما اصلی ترین شرط برای شروع یک کسب و کار چیست؟ شاید بعضی ها به ایده معتقد باشند، از طرف جمعیت کسانی که سرمایه را نه تنها عامل موفقیت در کسب و کار می دانند کم نیست! (کاملا هم اشتباه می کنند.)

گاهی کسب و کارهایی که با شکست مواجه شده اند، علاوه بر یک ایده ی مناسب و خلاقانه، سرمایه لازم برای پیاده سازی ایده را نیز داشته اند و علیرغم این ویژگی ها، شکست نصیب آن ها شده است. اشتباه کار آن ها کجا بوده است؟ آیا ایده، سرمایه، ابزار مهم ترین پیش شرط برای شروع یک کسب و کار هستند.

مهم ترین گام برای شروع یک کسب و کار چیست؟

دقت داشته باشید، ما در حال صحبت درباره ی مهم ترین گام برای شروع یک کسب و کار هستیم نه اولین پیش شرط! مسلما از دید من ایده و حتی قبل از آن احساس نیاز به کار، اولین گام برای آغاز ماجراجویی کسب و کار ما هستند. اما یک ایده به تنهایی در این اوضاع بازار، موفق نخواهد شد.

این روزها به هر میزان که سرعت و کیفیت دسترسی به مطالب و محتواهای آموزشی مختلف افزایش می‌یابد، به همان نسبت میزان گرایش و علاقه‌مندی افراد به رشته‌ها و زمینه‌های متنوع هم بیشتر می‌شود.

برای مثال فردی با شرکت در یک دوره آموزشی یا همایش، با مهارت‌ها و اصول ابتدایی یک تخصص خاص آشنا می‌شود و احساس می‌کند به آن تخصص یا رشته علاقه‌مند است. ابزارهای آموزشی نیز کم نیستند. ابزارهایی که اصولا در دسترس هستند. از آپارات تا یوتیوب و همچنین آموزشگاه های آزاد، انواع اقسام آموزش های فنی وتخصصی را به صورت رایگان و پولی ارائه می دهند.

اما روند کسب و کار ما چیز دیگری است. ایده ای در ذهن شخص شکل می گیرد، آن را دنبال می کند، به آموزش و تخصص توجهی ندارد. بعدازاین مرحله فرد به دنبال تأمین مالی و آماده‌سازی امکانات برای راه‌اندازی کسب‌وکار جدید می‌رود.

این فرایند به همین صورت طی می‌شود و بعد از مدتی که هزینه‌های بسیاری انجام و امکانات متعددی مهیا شد، فرد شروع به انجام کار می‌کند.

بعد از مدتی کوتاه احساس می‌کند در این زمینه خاص نیاز به آموزش و توسعه فردی هم دارد. بنابراین به دنبال آموزش‌های بیشتر می‌رود و مدام کلاس‌های آموزشی و دوره‌های مختلف را می‌گذراند. البته بسیاری از صاحبان کسب و کار از پذیرش این مطلب که نیاز به آموزش بیشتر و یا مشاوره در زمینه ی شغلی خود دارند امتناع می ورزند. گاهی اوقات نیز فراگیری مجدد مهارت ها و گذراندن دوره های آموزشی به احیای کسب و کار کمک می کند.

بعد از گذشت مدت‌ زمانی از راه‌اندازی کسب‌وکار، متوجه غیرکاربردی بودن ایده یا بیش از حد رقابتی بودن بازار می‌شود و ناامید از جذب مشتری و حضور در بازار، به‌ناچار با شکستی بزرگ عرصه را ترک می‌کند.

البته این مرحله آخر شاید زمان‌بر باشد و بسته به مقاومت فرد در پذیرش اشتباهاتش ممکن است چند سالی هم طول بکشد.

شکستی بزرگ که شاید به قیمت از دست دادن کل سرمایه ی فرد تمام خاتمه یابد. تازه این تمام ماجرا نیست  و به خاطر کمبود مشاوره های روانی در حوزه ی کسب و کار، شاید عواقب این شکست، دامن زندگی شخصی فرد را نیز بگیرد.

در کدامین مرحله ی کسب و کار دچار اشتباه شده ایم؟

شاید فرد شکست خورده بعدها گمان کند که اصلاً علاقه‌ای به این تخصص و مهارت خاص نداشته است و از ابتدا ذهنیت و تصویر غیرواقعی و نادرستی نسبت به این کار داشته و مسیر را از ابتدا اشتباهی پیموده است.

در این مدت مقدار زیادی انرژی، انگیزه، سرمایه و زمان به هدر رفته و شخص موردنظر ما به جایی نرسیده است. اما امروز صحبت ما سر علاقه نیست. حلقه ی گم شده ی موفقیت برای شروع یک کسب و کار را باید در آموزش و کسب مهارت جست و جو کرد.

پیش شرط اساسی برای شروع  یک کسب و کار

هرچند ایده اولین جرقه برای حرکت به سمت کسب و کار است اما پیشنهاد می‌کنم قبل از انجام هر کاری ابتدا برای مدت زمانی طولانی به‌صورت مستمر روزهایتان را با تخصص و شغل مربوطه سپری کنید و با آن زندگی کنید. آن‌قدر در انجام کارهای مربوط به آن حرفه و شغلمداومت و اصرار ورزید که به زندگی و عادت روزمره شما تبدیل شود.

در صورت گذراندن این مدت‌زمان به‌صورت موفقیت‌آمیز، به‌احتمال‌زیاد در طی مسیر،ایده‌ها و راه‌های متفاوت‌تر و بهتری یافته و به اشتباهاتی که در افکار و ذهنیات خودتان در ابتدا وجود داشت پی خواهید برد.

پس مهم ترین مهم ترین گام برای شروع یک کسب و کار، کسب مهارت و تخصص های لازم برای آن ایده و گذرندان دوره های آموزشی مربوطه است.

حرف آخر

در بین تمامی ده گاه ها و نکته های شروع یک کسب و کار، آموزش و کسب مهارت را دست کم نگیرید.

یا حق

منبع اقتباس: thebalancesmb