بارگذاری...

اُساج

شرکت افق سبز عصر جدید (اٌساج) در سال ۱۳۹۷ در راستای رفع نیاز مبرم شرکت ها ، سازمان ها و ادارات در غرب کشور به تولید محتوای تبلیغاتی با کیفیت ، تاسیس شد و در حال حاضر دارای ۱۷ نیروی متخصص می باشد.

آدرس:کرمانشاه - سه راه 22 بهمن - برج آنیتا - طبقه دوم - واحد 7 م
تلفن:08338105016

انتخاب سردبیر

نقش ترس در کارآفرینی

سلام. ترس یک عامل حیرت انگیز است. بعضی مواقع از هر محرکی برای تشویق افراد به انجام بعضی از امور، قوی تر وگاهی اوقات از هر سمی برای فلج کردن وحشتناک تر است. به نظر شما نقش ترس در دنیای کارآفرینی و کسب و کار چیست؟

 

پیشگفتار

این روزها عدم رقبت هم سن و سال های خودم برای شروع کسب و کار جدید، باعث شده تا کمی از وقت خود را صرف پیدا کردن این عدم رقبت کنم. احساس می کنم، علیرغم تمام دلایل اقتصادی ریز و درشت، عامل ترس یک نکته ی مهم اما فراموش شده در معادلات کارآفرینی است.

ترس از کارآفرینی، موضوعی است که بسیاری از کارآفرینان در ابتدای راه‌اندازی کسب‌وکارشان با آن روبه‌رو هستند. کارآفرینی امری غیرقابل‌پیش‌بینی است و اگر بخواهیم صادق باشیم، هیچ تضمینی نیست که ریسک‌های انجام شده، بازگشت سرمایه‌ای به دنبال داشته باشد. خب فکر کردن به این موضوع طبیعتا ترسناک به نظر می رسد، اما این ترس و نقش آن در فلج کردن حرکت های کارآفرینانه، خود انواع مختلفی دارد که در زیر به آن پرداخته ایم.

احساس عدم آمادگی

این احساس عدم آمادگی،  همیشه و مثل یک خارش نامحسوس همراه کارآفرینان است. البته کارآفرینان که نه، همراه کسانی هست که مثلا قصد دارند کسب و کار خود را راه اندازی کنند. سالیان درازی صرف فکر کردن به این می شود که زمان شروع کی فرا می رسد؟ دوستان هر چه قدر فکر می کنید ناآماده هستید، به خودتان مربوط است اما یک نکته را فراموش نکنید. دیگران به خاطر شما ترمز نخواهند کرد. ایده هایی که درون ذهن تک تک ماست، زودتر از آنچه که فکر می کنیم، به مرحله ی عینیت و اجرا خواهند رسید.­

قضاوت دیگران

این یکی که از دوران باستان همراه ما ایرانی ها هست. ضرب المثل های بسیاری هم در این باره وجود داره که محتوای همه ی آن ها یکی است: خودتم بُکُشی، مردم باز هم حرف خواهند زد.

بعضی مواقع قضاوت دیگران و حرف هایی که می زنند از روی دلسوزی است. به زعم خودشان می خواهند از شما دفاع کنند، پس همیشه اینگونه سخنان را از دید مورد قضاوت واقع شدن، نبینید. گاهی حسادت دیگران به ایده و حرکتی که شما می خواهید انجام دهید، زمینه ی قضاوت کردن شما را فراهم می کند. همه ی این موارد نباید جلوی حرکت شما را بگیرد. به جای اینکه ترس از قضاوت آن ها جلوی پیشرفت شما را بگیرد، از پیشرفت خودتان برای به وحشت درآوردن حسودان استفاده کنید.(فکر کنم اینجاش واقعا ترسناک شد.).

(( به نظر شما چه قدر یک انسان می تواند خوش شانس باشد که ناگهان، صفت پولدار بودن بهش تعلق بگیره؟اگر به سرگذشت این دسته از افراد علاقه مند هستید، مطلب، افرادی که اتفاقی ثروتمند شده اند ما را در این زمینه را از دست ندهید.))

 

نقش ترس در کارآفرینی

 

قدم در وادی ناشناخته

گاهی ترس ما به این خاطر است، از شروع کاری می ترسیم که دیگران به سراغ آن نرفته اند. شاید کسی قبلاً این ایده را انجام داده باشد اما این ایده هرگز توسط شما اجرا نشده است. این ترس طبیعی است، به خصوص برای جوانی که می خواهد اولین قدم را در کارآفرینی بر دارد. معمولا برای این که این ترس را کنار بگذارید، پیشنهاد می شود که در نزدیک ترین شغل مشابه مدتی به فعالیت بپردازید. اگر هم شما را استخدام نکردند، به کارآموزی مجانی بپردازید. هدف شما مقابله با یک ترس است و نه حقوق کسب کردن!

درست است که بسیاری از ایده‌ها قبلاً عملی شده‌اند اما شما می‌توانید با اضافه کردن دیدگاه‌ها و سبک خودتان، از آن ایده چیزی باارزش‌تر بسازید. هیچ کس نمی‌تواند آن چیزی که جوهره و امضای شما را دارد، عیناً کپی کند چون نمی‌تواند کاملاً از دید شما به آن موضوع نگاه کند.

عدم وجود علم و تجربه ی مورد نیاز

شاید آسان ترین ترسی که شما می توانید آن را کنار بزنید، همین ترس است. اگر از پایه و اساس علم کاری را ندارید، حتما از متخصصان آن حوزه استفاده کنید. در این صورت می توانید ترس خود را شکست دهید. به عنوان مثال شما تصمیم گرفته اید، کارخانه ی تولید غذای کودک را راه اندازی کنید، شما سر سوزنی اطلاع از موارد مربوط به تغذیه ندارید. اما کُرور کُرور فارغ التحصیلان تغذیه و علوم بهداشتی را دارید که می توانند به شما در این ماجرا کمک کنند.

وحشت از شکست

ترسناک ترین بخش ترس همین است.به قول راس الغول استاد بتمن، هیچ چیز به اندازه ی خود ترس، ترسناک نیست! وحشت از شکست و قضاوت های بعد از آن، می تواند بسیار فلج کننده باشد. این هم ناشی از ضعف سیستم آموزشی و تربیتی خانواده های ماست. نتیجه ی مقایسه کردن های دوران کودکی و به رخ کشیدن کم ترین شکست ها، به وجود آمدن نسلی است که از قدم برداشتن برای کسب روزی خود می ترسند.

نمی خواهم ترس از شکست را به تنها عامل بیکاری در جامعه تبدیل کنم، اما اگر دست اندر کاران موضوع، زحمتی بکشند و آماری در این رابطه تهیه کنند، متوجه خواهند شد که جوانان ما به مسائل روانشناسی و انگیزشی مثبت، در حوزه ی کسب و کار نیازمند هستند. منظور از مسائل انگیزشی ، تنها صحبت از ثروت به سبک و شیوه ی امروزه نیست. منظور مقابله با عوامل وحشت آفرین سر راه نسل جوان، برای کارآفرینی است.

بزرگترین درس‌ها از شکست‌ها حاصل می‌شوند، پس به شکست به شکل موجودی وحشتناک که باید از آن گریخت نگاه نکنید. رابرت کیوساکی استاد مدیریت مالی و ثروت‌آفرینی می‌گوید: “افرادی که از شکست اجتناب می‌کنند، در واقع از موفقیت اجتناب کرده‌اند”

حرف آخر

همانطور که دیدیم، تقریباً تمامی ترس‌هایی که کارآفرینان آن را تجربه می‌کنند، برگرفته از باورهایی است که درستی آن‌ها مورد تردید است. هر چقدر بیشتر با ترس‌هایتان مواجه شوید و باورهای ناکارآمد به وجود آورنده آن‌ها را زیر سؤال ببرید، تأثیر آن ترس‌ها کمتر می‌شود. ترس از کارآفرینی پدیده‌ای است که بسیاری از کارآفرینان بزرگ نیز با آن مواجه بوده‌اند و توانسته‌اند از آن عبور کنند. به خودتان بگویید: «اگر دیگران توانسته‌اند بر ترس از کارآفرینی خود غلبه کنند، چرا من نتوانم؟»

امیدوارم از خواندن مطلب نقش ترس در کارآفرینی لذت برده باشید.

منبع اقتباس: hbr.org