بارگذاری...

اُساج

شرکت افق سبز عصر جدید (اٌساج) در سال ۱۳۹۷ در راستای رفع نیاز مبرم شرکت ها ، سازمان ها و ادارات در غرب کشور به تولید محتوای تبلیغاتی با کیفیت ، تاسیس شد و در حال حاضر دارای ۱۷ نیروی متخصص می باشد.

آدرس:کرمانشاه - سه راه 22 بهمن - برج آنیتا - طبقه دوم - واحد 7 م
تلفن:08338105016

انتخاب سردبیر

کسب و کار های نوین

بر خلاف تصور اکثر افراد کسب و کارهای نوین مفهومی متفاوت با استارت آپ دارند، در واقع کسب و کارهای نوین بسیار گسترده تر از استارت آپ ها هستند، اما در جامعه ی ما تقریبا هر جا صحبتی از کسب و کار نوین می شود پای استارت آپ ها  در میان است. برای همین امروز تصمیم گرفتیم کمی مرز میان استارت آپ ها و کسب و کارهای نوین را برسی کنیم. با اُساج همراه باشید.

استارت آپ ها در اکثر نقاط دنیا به عنوان درمانی برای سرطان بیکاری جوامع در نظر گرفته شده اند. اما موفقیت آن ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که از یک کشور تا کشور دیگر و از  قاره ای  به قاره ی دیگر متفاوت است. متاستفانه در کشور ما عوامل بومی موفقیت در نظر گرفته نمی شوند و دنبال کنندگان این ماجرا سعی دارند به تقلید از سایر نقاط دنیا، فقط عنوان استارت آپ را یدک بکشند و دیگر مسائلی مهم مانند قابلیت اجرا در جامعه ی ما و یا کارایی ایده، برای آن ها اهمیتی ندارد.

بی توجهی  به همین نکات است که بسیاری از کار آفرینان ایرانی را با شکست مواجه می کند. از این جهت در ادامه نگاهی به فرهنگ کشورهای مختلف در ارتباط با مقوله ی کسب و کار های نوین می اندازیم.

وضیعت کسب و کارهای نوین در سایر نقاط دنیا

آلمان

در کشور صنعتی آلمان فرهنگ کاری بر اساس اخلاقیات شکل گرفته است. به طوری که مردم به شدت بر روی این موضوع تعهد دارند؛ با این حال شاید راه اندازی یک کسب و کار نوین در آلمان از دیگر کشورها سخت تر باشد. از این روست که بانک جهانی این کشور را به لحاظ سهولت در شروع کسب و کارها در رتبه ۱۱۳ قرار داده است.

دلیل اصلی این امر اولویت داشتن استخدام در شرکت های دولتی و خصوصی برای دانش آموختگان آن هاست. (فکر کنم به همین خاطره که میگن نژاد ما و آلمان ها یکیه، اونا هم آب باریکه میخوان!!). نیروهای کار بیشتر تلاش می کنند تا به منظور افزایش اعتبار خود در سازمان های دولتی یا شرکت های بزرگ شغلی بدست آورند. نتیجه این اتفاق این است که فرصت های کارآفرینی در آلمان کمتر از کشورهای دیگر مورد استقبال قرار می گیرد. البته تفاوت عمل به این دیدگاه با کشور ما در این است که در ایران ما بر اساس معادلات هیچ، بر روی کار دولتی حساب باز می کنیم. البته آلمان به لطف مهاجران خود، که ارزش های کارآفرینی بیشتر با خود به ارمغان آورده اند، امروزه از نرخ کار آفرینی مناسب تری برخوردار است.

نیوزلند

طبق آخرین آمار بانک جهانی، کشور نیوزلند به عنوان برترین کشور به لحاظ سهولت شروع کسب و کارها می باشد. نکته جالبی در فرهنگ این کشور وجود دارد که به عنوان بزرگترین چالش کسب و کارهای نوین محسوب می شود؛ بر این اساس چالش خاصی برای کارآفرینان بومی به وجود می اید که اصطلاحاً سندروم خشخاش بلند خوانده می‌شود. این پدیده به معنی این است که افراد موفق مورد انتقاد همتایان خود قرار می گیرند و در بیشتر مواقع ارزش کار آنها نادیده گرفته می شود.

یکی دیگر از وجوه مشترک ما و کشورهای مرفه مشخص شد. این طور به نظر می رسد که سندروم خشخاش در کشور ما تبدیل شده به سندروم کوکایین! هر کاری ام که انجام دهید یا بچه سوسول هستید، با پارتی به این مقام دست یافته اید و در نهایت با انگ پاچه خواری نیز مواجه خواهید شد.

(همه ی ما در زندگی به دنبال کسب موفقیت هستیم، اما تا کنون چارچوب های موفقیت خود را ترسیم کرده اید، موفیت چیست اُساج به شما کمک می کند تا مطالبی جدید را در ارتباط با موفقیت در زندگی کاری خود به کار ببندید.)

چین

نوبتی ام که باشه نوبت چشم بادامی هاست. تمام تحقیرهایی را که از زمان جنگ تریاک تا پیش از زمان مائو تسه دونگ چشیده اند را با تسخیر بازارهای دنیا تلافی کرده اند. تسخیر بازارهای جهانی حتی می تواند به قیمت کپی کردن شلوار کردی و صادرات سنگ قبر هم برای آن ها ارزش دارد.

در دهه ی گذشته بی شک چین قطب تولیدی جهان محسوب می شود؛ امروزه این کشور در حال تلاش است تا خود را به عنوان یکی از نوآوران در حال رشد دنیای تکنولوژی مطرح کند و در کنار این موضوع، مزایا و شایستگی‌های کارآفرینی نیز رنگ دیگری به خود گرفته است.

دولت چین برای اینکه میزان کار آفرینی را افزایش دهد برنامه های متعددی را به مرحله اجرا رسانده است از جمله تخصیص بودجه ۳۳۸ میلیارد دلاری به شرکت های تکنولوژی که از سرمایه های دولتی کمک می گیرند. همین نکته باعث می شود چین در عرصه کسب و کارهای نوین و اینترنتی نیز وضعیت بهتری در آینده کسب کند. از طرفی افزایش در آمد و پول نقد در دسترس برای فعالیت های کار آفرینی باعث می شود مردم چین بیشتر از گذشته به سمت کار آفرینی، مخصوصا استارت آپ ها کشیده شوند.

یکی از نکات مهم در این کشور علاوه بر حمایت های مالی، ترویج رقابت میان کارآفرینان می باشد. در نتیجه شهروندان چینی برای سبقت گرفتن در پیشرفت و نو آوری حاضر هستند دست به ریسک های بزرگی بزنند. شاید به همین دلیل باشد که امروز استارت اپ های چینی سریع تر از دیگر کشورها در حال رشد می باشد.

(همه ی ما در زندگی به دنبال کسب موفقیت هستیم، اما تا کنون چارچوب های موفقیت خود را ترسیم کرده اید، موفیت چیست اُساج به شما کمک می کند تا مطالبی جدید را در ارتباط با موفقیت در زندگی کاری خود به کار ببندید.)

کلام اخر

به صورت شگفت انگیزی کشور ما  عناصری از ۳ کشور نامبرده را دارا می باشد. همین مسئله باعث پیچیده شدن وضعیت کسب وکارهای نوین در کشور ما می شود.

دولت در زمینه ی کسب وکارهای نوین و استارت آپ ها سخن های زیبایی می گوید. ولی شما روی صحبت های کسی حساب باز نکنید.

با کمی تحقیق می توانید نیازهای سنتی و جدید فضای جامعه را شناسایی کرده و به وسیله ی کسب و کار های نوین ، آن ها را حل کنید.

یا حق