بارگذاری...

اُساج

شرکت افق سبز عصر جدید (اٌساج) در سال ۱۳۹۷ در راستای رفع نیاز مبرم شرکت ها ، سازمان ها و ادارات در غرب کشور به تولید محتوای تبلیغاتی با کیفیت ، تاسیس شد و در حال حاضر دارای ۱۷ نیروی متخصص می باشد.

آدرس:کرمانشاه - سه راه 22 بهمن - برج آنیتا - طبقه دوم - واحد 7 م
تلفن:08338105016

انتخاب سردبیر

گنج یابی( با انجیر هم می شود موفق شد!)

سلام. مردم ما نسبت به کلمه ی صادرات حساس شده اند،حق هم دارند، تا جنسی در بازار گران می شود، اولین چیزی که می شنویم اینه ” همشو  می فرستن فلان کشور، داره صادر میشه!”. این حرف تا حدودی درسته. وقتی قیمت دلار به صورت وحشتناک بالا رفت، همه ی تولید کننده ها به سمت بازار صادرات رفتند . بعد از این صادرات ها هم ما ماندیم و ۵ برابر شدن اقلام خوراکی و … .

خب وقتی بازار صادرات ارز آوره چرا شغل هایی را پیشنهاد ندهیم که با وجود صادرات، مردم را در ارتباط با نیازهای اولیه ی خود لنگ نخواهند گذاشت! همراه اُساج باشید.

متاسفانه این تصور افسار گریخته از صادرات تا جایی پیش رفت که یکی از دوستان تصمیم گرفته بود بژی به عراق قاچاق کنه!!!!بژی نوعی شیرینی کرمانشاهی است!آخه یکی نیست بگه خانه آباد، بژی دیگه قاچاق داره! اگه موفق به اجرای این عملیات پیچیده می شد، کل قاچاق فروشای ایران، یک جا خودشانه از شدت غصه تحویل مراجع قانونی می دادند.!!شاید به خاطر جوی که ایجاد شده خود ما به خاطر این مطلب و ترویج صادرات انجیر خشک، تا مدت ها مورد لعن و نفرین واقع بشیم!

انجیر خشک

کشور ایران در حال حاضر سالیانه نزدیک به ۸۰ تن انجیر تازه و یا خشک به خارج از کشور صادر می کنه،که ما کاری به تَرِش(خیس و تازه) نداریم.(قشنگ کسره و فتحه گذاشتم که ذهنتان از بس جک خواندین تو تلگرام،سمت کلمه ی دیگه ای نره).

انجیر خشک در دسته بندی اقلام غذایی جز خشکبار  قرار می گیره که امروزه فقط اسمش توی گوش ما باقی مانده و شکل و طعمش از یادها فراموش شده!

در سال ۹۶ وطبق آخرین آمار و با دلار ۳۸۰۰ ،ایران سالیانه ۳۰ میلیون دلار از طریق فروش انجیر خشک،ارز آوری کرده است.یعنی اگه آمار سال ۹۷ بیاد،شک نکن جهش حداقل ۴۰میلیون دلاری رو شاهد هستیم و هم اکنون در سال ۹۸، برو بالای ۱۰۰ میلیون دلار…

این ایده برای استان هایی که از بیکاری بسیار رنج می برند، نظیر لرستان و کرمانشاه، بسیار مناسب است. البته خشک کردن انجیر و صادرات این محصول قابلیت پیاده سازی در همه ی نقاط ایران را دارد. در واقع بزرگترین مشکل این عرصه هم اکنون، نبود برند و کمبود برند است.به عنوان مثال در استان ما کرمانشان به گفته ی کارشناسان جهاد، سالیانه نزدیک به ۷ تن برداشت انجیر در باغات استان را داریم که توانایی رسیدن به ۱۰ تن هم در آینده ی نزدیک وجود دارد.یعنی قدم اول برای شروع این کار در  استان ما فراهمه اما متاسفانه ما شرکت و یا تعاونی بازرگانی فعالی در این زمینه نداریم و این نکته فرصت را فراهم کرده تا سرمایه گذاران و یا جوانان کارآفرین از همه ی نقاط ایران با برند سازی این محصول،برای خود و دیگران موقعیت شغلی مناسب فراهم آورد.

فرقی نمی کند که کجای ایرانید. مهم اینه از طریق محصول انجیر، می توانیم زنجیره ی ارزشی ایجاد کنیم که به ارز آوری ختم شود.

فراموش نکنید که صادرات حد اعلی فعالیت شماست و شما می توانید به وسیله ی بازارهای داخلی هم، کسب و کار پر رونقی داشته باشید.

مواردی  که باعث می شوند ، رقتن به سمت بازار انجیر، صرفه ی اقتصادی داشته باشد.

۱- شناخته شده بودن

طبق گفته ی مسئولین رتبه ی کشور ما از لحاظ صادرات خشکبار در جهان بین اول تا سوم می باشد.این یعنی ما برای شناخته شدنمان نیازی به ضرب و زور زیاد نداریم.

۲_ بازار عراق و کشورهای حاشیه ی خلیج فارس

۳- رقبای کم

در کشور ما باغات انجیر کم نسیت اما تعداد فعالانی که بتوانند برای این محصول برند سازی کنند و انجیر خشک را به صورت انبوه و نه خرده فروشی، صادر نمایند، کم است.،دید متمرکزی برای سامان دهی این صنعت وجود نداشته است و راحت تر بگویم،هنوز جا برای دست انداختن در این حوزه بسیار است.

۴-دلار و ارز

این مورد الان به قبله و دین دنیای عده ای از افراد تبدیل شده! به خاطر فراهم بودن شرایط صادرات،پولی که شما از این طریق در می آورید،نسبت به هزینه های داخلی، بسیار به صرفه تر می باشد.

هزینه ی های اقتصادی

هزینه ی راه اندازی این شغل بسته به نوع و حجم کار شما متفاوت خواهد بود.بهتر است در ارتباط با این گونه مشاغل، با توجه به امکانات و سرمایه ای که در اختیار دارید،تحقیق کرده و هزینه ی راه اندازی شغل را برآورد کنید. طرح های توجیهی می توانند به شما در این راه کمک کنند.متاسفانه رویه ی بعضی از سایت های کارآفرینی و کسب و کار برای جذب مخاطب، ارائه رقم های تخیلی است. به گونه ای که در عمل با آن ارقام توانایی خرید ۱۰ کیلو انجیر را هم نخواهید داشت.

هزینه ی خشک کردن انجیر بسته به صورت دستی و یا صنعتی متفاوت خواهد بود. برای اطلاع از قیمت ماشین آلات صنعتی می توانید یک جست و جوی ساده ی اینترنتی ترتیب دهید. برای موفقعیت حتما به بسته بندی شکیل و مناسب نیاز دارید،پس دستگاه بسته بندی را فراموش نکنید.

چگونگی صادرات و اخذ مجوز

برای صادرات شما نیاز به اخذ کارت بازرگانی خواهید داشت که مسلما رفت و آمدهای بسیاری دارد اما هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد.برای ساده تر شدن کار،بهتره شما اقدام به ثبت یک تجارتخانه و یا شرکت تجاری کنید.

نحوه ی اخذ کارت بازرگانی و مراحل صدور مجوز در پایگاه krccima موجود می باشد.

در حال حاضر به غیر از بعضی از اقلام خاص،نیاز به اخذ مجوز خاصی برای صادرات وجود ندارد.اما برای اطلاع بیشتر به اتاق بازرگانی استان خودتان مراجعه فرمایید.

کلام آخر

شاید محور اصلی توضیحات درباره ی این کسب و کار،  صادرات این محصول به خارج از کشور به نظر برسد اما توجه کنید بازار های داخلی ایران هم فضای مناسبی برای عرضه ی این محصول دارند.امیدوارم از گنج انجیر بتوانید استفاده ی لازم را ببرید.

یا حق