بارگذاری...

اُساج

شرکت افق سبز عصر جدید (اٌساج) در سال ۱۳۹۷ در راستای رفع نیاز مبرم شرکت ها ، سازمان ها و ادارات در غرب کشور به تولید محتوای تبلیغاتی با کیفیت ، تاسیس شد و در حال حاضر دارای ۱۷ نیروی متخصص می باشد.

آدرس:کرمانشاه - سه راه 22 بهمن - برج آنیتا - طبقه دوم - واحد 7 م
تلفن:08338105016

انتخاب سردبیر

یادی کنیم از مشاغل سخت ایران

سلام. ملاک های متفاوتی برای سختی مشاغل وجود دارد. در کشور ما متداول ترین معیار میزان درآمد وساعت کاری بالاست. با این وجود ما امروز از چند شغل سخت یاد خواهیم کرد و این سوال را از شما خواهیم داشت، که در صورت وجود این مشاغل حاضر به پذیرش آن ها هستید یا خیر؟

پیشگفتار

اگر شغلی درآمد مطلوب داشته باشد، رغبت افراد برای فعالیت در آن شغل بالاست. اما برخی مشاغل به دلیل داشتن شرایط سخت کاری و حقوق مزایای نامناسب بدون متقاضی هستند.

برخی  معتقدند سخت ‌بودن برخی مشاغل نیز باعث عدم‌ تمایل نیروی کار به این شغل‌ها شده است. شغل های دشواری که دستمزد آنها خیلی کم است و فرد جویای کار رغبت نمی کند سراغ آنها برود در اکثر موارد خالی است.

 کلیشه یا واقعیت؟

حتما شنیده اید که بازیگران ایرانی از همتایانی خارجی خود، اهتمامی بیشتری برای سخت نشان دادن شغل خود دارند. امری که مسلما با توجه به لیست پرداختی آن ها، از دید مردم چندان قابل قبول نیست. البته کسی منکر سختی های خاص این شغل نمی شود، اما مشاغل  امروز مد نظر ما، فرسنگ ها با کلیشه های روزمره ی جامعه فاصله دارند. در این مقاله صحبتی از لرزش های دست جراحان و یا استرس بالای مدیران نمی شود.

سخت ترین مشاغل ایران به صورت گذرا

این جمله معروف است که سخت ترین کار در دنیا کار در معدن است. کارگرانی که در تونل‌ها و راهروهای سرپوشیده به استخراج می ‌پردازند یکی از سخت‌ترین مشاغل را دارند. کار استخراج شامل جدا کردن و منفجرکردن مواد از سطح کار، حمل مواد و عملیات مربوط به انفجار و انجام امور تأسیسات داخل معدن، حفر قنات، چاه فاضلاب، کار در مخازن سربسته و تخلیه و حمل مواد مذاب از کوره به‌ نحوی که کارگر در معرض مستقیم حرارت یا بخار زیان‌ آور کوره باشد، جزو این بخش از مشاغل سخت به‌ حساب می‌ آیند.

برخی از کارگران معدن در ایران، علاوه بر شرایط سخت کاری، باید شرایط ویژه حقوق و دستمزد را نیز به مصایب شغلی خود اضافه کنند.  برخی کارگران در دو تا سه شیفت کاری به صورت مداوم در ۱۵روز کار می کنند. در حالی که کار در اعماق زمین به دلیل آثار زیان‌ باری که در دراز مدت بر سلامتی کارگران می‌ گذارد طبق ماده ۵۲ قانون کار نباید در روز از ۶ ساعت و در هفته از ۳۶ساعت تجاوز کند!

انفجار معدن در استان گلستان را به یاد دارید؟ حبس شدن کارگران در داخل آن و بی خبری خانواده های آنان از شرایط عزیزان خود؟ آیا در ازای ماهی چند میلیون تومان هم، تمامی جوانان ما حاضر به کار کردن در معادن هستند؟

 با به یاد آوردن آن صحنه های دلخراش مطمئنا جایی در لیست ما برای بازیگران باقی نحواهد ماند.

از دیگر مشاغل سخت ایران می توان برخی شغل‌ های خدماتی در اماکنی نظیر اصطبل را نام برد. حمل و دفن زباله شهری، کار در کارگاه‌های دباغی و گندآبروها، کار مستمر در طویله و سالن ‌های پرورش طیور را هم می توان در این دسته قرار داد. دسته دیگر مشاغل سخت نیز شامل شغل‌هایی می شود که برای بدن آسیب‌ هایی را به همراه دارد.

از دیگر کارهای سخت در ایران می‌توان به کار مستمر در فضای باز و ارتفاع بیش از ۵ متر روی دکل، اتاقک‌ های متحرک، داربست و اسکلت‌ ها، کار مستمر روی خطوط و پست‌های انتقال برق با فشار ۶۳ کیلووات به بالا، مشاغل شن‌پاشی، پخت آسفالت دستی، قیرپاشی، جوشکاری در داخل مخزن، کار مستمر با اشعه‌ های زیان‌آور مانند رادیو اکتیو اشاره کرد. راه داران و افراد مشغول در جاده سازی که باید زیر گرمای طاقت فرسای تابستان با پرچم قرمز کنار جاده ساعت ها بایستند.

طبق آیین‌ نامه اجرایی قانون مشاغل سخت و زیان‌ آور، کار در زندان‌ ها و ندامتگاه‌ ها که مستقیماً با زندانی در ارتباط است نیز جزو مشاغل سخت محسوب می شود.

همچنین کار در محل‌هایی با فشار محیط بیش از حد طبیعی مانند غواصی، کار مستمر در محیط‌ هایی که با وجود رعایت ایمنی موجب بروز بیماری های گوشی می شود، سمپاشی باغ‌ ها، مزارع، اماکن پرورش دام و طیور، تولید و ترکیب سموم و حشره‌ کش‌ ها و کار با وسایل دارای ارتعاش زیان‌آور، جزو مشاغل سخت است که اتباع خارجی عموما در این بخش‌ ها مشغول به‌ کار هستند. میزان سختی این مشاغل و درآمد پایین آن ها باعث شده تا عموما اتباع سایر کشورها و به خصوص افغانی ها به این دست از مشاغل بپردازند. مشاغلی که با خروج اتباع خارجی از کشور، عموما دیگر متصدی نخواهند داشت و به خاطر تغییر تیپولوژی کشور، جوانان کمتر به سمت آن ها خواهند رفت.

بعد از مدتی تازه خلا آن ها را احساس می کنیم و باید خودمان را کم کم برای کمبود در آن عرصه ها نیز آماده کنیم.

(اگر تصور می کنید که امکان کارآفرینی برای شما با سرمایه ی زیر ۵ میلیون تومان وجود ندارد، حتما مطلب کارآفرینی با تزئینات چوبی ما را مطالعه فرمایید.)

حرف آخر

قصد ما از ارائه ی این مشاغل، تهیه ی یک لیست جامع و کامل از مشاغل سخت موجود در کشور نبود. به زودی در اُساج بیشتر به مشاغل سخت خواهیم پرداخت. فقط خواستیم تلنگری به افرادی زده باشیم که از شرایط شغلی خود به دلایل مضحک ناراضی هستند. امیدوارم با خواندن این مقاله، از مشاغل سخت ایران، یادی کرده باشید.

یا حق

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *